Jak należy postępować po operacji zaćmy

Po operacji zaćmy, zgodnie z zaleceniami lekarza, należy zakraplać oko w ciągu dnia w regularnych odstępach czasowych kroplami do oczu, które chroníą oko przez powstaniem stanu zapalnego i przyśpieszają proces gojenia. Dokładny sposób stosowania kropel otrzymuje każdy pacjent w formie pisemnej bezpośrednio po zabiegu.

Wysiłek i higiena po operacji zaćmy

Po operacji zaćmy zalecamy, aby przez okres 2-4 tygodni oszczędzać się (nie uprawiać sportów, nie wykonywać ciężkiej pracy fizycznej itp.) oraz unikać przebywania w zapylonym, zakurzonym środowisku – tak, aby zminimalizować wszelkie ryzyka uszkodzenia oczu. Chodzenie, zginanie się oraz wykonywanie codziennych czynności nie przeszkadza. Nie ma potrzeby również ograniczać oglądania telewizji, czytania czy pracy przy komputerze.

Praca po operacji zaćmy

Okres niezdolności do pracy zależy od rodzaju wykonywanej pracy i stanu widzenia drugiego oka. W pracy biurowej zalecana jest kilkudniowa, a nawet 2-tygodniowa rekonwalescencja, w przypadku wykonywania bardzo ciężkiej pracy i ryzyku uszkodzenia wzroku nawet kilka tygodni.
Zobacz także:

 Jak należy postępować po operacji zaćmy
2.4 (47.5%) 8 głos[ów]