Powikłania w trakcie operacji zaćmy

Powikłania w trakcie operacji zaćmy mogą pojawić się jak przy każdej operacji chirurgicznej przeprowadzanej na organizmie ludzkim. Zawsze istnieje pewne ryzyko wystąpienia poważnych powikłań. Pod wpływem powikłań operacyjnych i pooperacyjnych może dojść do przejściowego, a w pojedynczych przypadkach do trwałego pogorszenia widzenia, wyjątkowo do utraty wzroku.
Do powikłań operacyjnych należy np. naruszenie torebki lub wiązadełek soczewki, upływ jądra soczewki do ciała szklistego, wahania ciśnienia wewnątrzgałkowego, krwawienie wewnątrzgałkowe. Doświadczony chirurg jest w stanie rozwiązać większość z tych powikłań w taki sposób, że ostateczna ostrość wzroku nie różni się od ostrości wzroku po normalnym przebiegu operacji. W przypadku bardziej skomplikowanego przebiegu operacji, nie od razu wszczepia się sztuczną soczewkę. Wtedy należy bezpiecznie odczekać, aż stan choroby się poprawi na tyle, że można będzie dodatkowo wszczepić sztuczną soczewkę. Z reguły chodzi o tygodnie.
Przy niektórych rodzajach zaćmy (np. zaćma polarna torebki tylnej) lub innych zmian w soczewce (np. zespół błon podstawowych, zniekształcone wiązadełka) lub innych wadach wzroku (krótkowzroczność, jaskra, stan po poprzednich operacjach na oku, stan po zapaleniach oczu) dochodzi do powikłań częściej w trakcie operacji niż w innych przypadkach.

Zobacz także:

 Powikłania w trakcie operacji zaćmy
5 (100%) 3 głos[ów]