Przebieg operacji zaćmy

Przebieg operacji zaćmy w czeskiej klinice Oftal jest bardzo łagodny. Operacja przebiega pod znieczuleniem miejscowym, polegającym na kapnięciu kropli znieczulających na rogówkę i spojówkę, dzięki czemu dochodzi do znieczulenia oka bez konieczności użycia zastrzyku. W trakcie operacji macie Państwo kontakt z zespołem przeprowadzającym operację. W wyjątkowych przypadkach operacja może być prowadzona przy ogólnym znieczuleniu.
Zmętniałe jądro soczewki usuwamy metodą fakoemulsyfikacji. Podczas fakoemulsyfikacji dochodzi do rozdrobnienia jądra soczewki za pomocą ultradżwięku i aspiracji powstałych mas soczewkowych. Do przeżroczystej torebki soczewki, która pozostaje w oku, wkładamy sztuczną soczewkę. Sztuczna soczewka zastępuje moc dioptryczną usuniętej ludzkiej soczewki i umożliwia w ten sposób pacjentowi ostre widzenie również po operacji. W naszej klinice wszczepiamy wysokiej jakości tzw. miękkie (foldable) soczewki. Główną zaletą tych soczewek jest to, że można je złożyć i włożyć do oka przez bardzo małe cięcie o szerokości ok. 2 mm. Zaletą takiego małego cięcia jest niskie ryzyko powikłań operacyjnych i szybka pooperacyjna odnowa widzenia. Niekwestionowaną zaletą małego cięcia jest to, że rana w większości zamknie się sama i nie trzeba jej szyć.

W razie stwierdzenia astygmatyzmu rogówkowego wskazane jest przeprowadzenie operacji zaćmy w kombinacji z tzw. limbalnymi incyzjami relaksacyjnymi (LRI). Chodzi o nacięcie krawędzi rogówki specjalnym kalibrowanym diamentowym nożem, za pomocą którego uzyska się zmianę zakrzywienia rogówki i korekcję pierwotnej wady cylindrycznej astygmatyzmu. Astygmatyzm rogówkowy można też rozwiązywać poprzez implantację jednoogniskowej soczewki. Te metody nie są refundowane przez NFZ i wymagają opłaty finansowej.
Zobacz także:

 Przebieg operacji zaćmy
5 (100%) 2 głos[ów]